Azub Winter Baikal

Jezero Bajkal:

Bajkal
Nejprve trochu zeměpisu. Bajkal je, tak jak asi všichni vědí nejhlubší jezero světa. Přesně 1680 m. Zároveň je také nejstarší jezero na Zemi a jeho celkový objem tvoří jednu pětinu veškeré povrchové sladké vody na světě. Vzniklo opravdu hodně dávno, rozestoupením dvou tektonických desek, které jsou stále v pohybu. Proto se Bajkal každý rok rozšiřuje o 2 cm. Díky tomu je celá oblast bohatá na slabá zemětřesení. Ta mají za následek praskání metr silného ledového krunýře, který jezero v zimě pokrývá a následné kupení ledových ker, které na hladině tvoří tzv. taros. Ten bude zřejmě největší překážkou pro mou jízdu po jezeře.
Během Cesty za východem slunce

Nápad přejet podélně zamrzlý Bajkal mě napadl už v roce 2013, když jsem u něho při Cestě za východem slunce, pár dní pobýval. Po bližším zkoumání jsem zjistil, že až na tu strašnou zimu, by v tom neměl být problém a tak bylo rozhodnuto. Do realizace jsem pustil po návratu z cesty přes západní polokouli s názvem Kolem Amerikou.

Původně jsem chtěl jet, tak jak mám ve zvyku na 29er MTB. Ale když jsem se o svém plánu zmínil v Azub biku, dostala celá cesta nový rozměr. A to přesně o jedno kolo. V rámci testování a vývoje kluci nabídli postavit Fat Trike (lehotříkolku na fat bikových kolech). Tento koncept se již loni osvědčil při cestě k jižnímu pólu. S nadšením jsem tuto možnost a novou zkušenost přijal a tak vznikl projekt AZUB WINTER BAIKAL 2015.
Návrh Fat Triku

Plán cesty:
Letecky do Irkutsku, hlavního centra celé oblasti. Zkompletovat Trike a vybavení, dokoupit zásoby a následný transport vlakem, nebo „marsuškou“ k 100 km vzdálenému pobřeží Bajkalu do vesnice Kultuk. Podél západního pobřeží k ostrovu Olchon a dále na sever do Nižněgarsku. Vlakem zpět do Irkutsku a odletět domů.


Celá trasa měří necelých 700km. Tuto vzdálenost bych chtěl urazit za dva až tři týdny. Vycházím z toho, že pěším expedicím to trvá většinou tři týdny a déle. Vše bude záležet na počasí, které se dá považovat za jedno z nejdrsnějších vůbec. Sibiřské  klima nabízí běžně mrazy -30°C i sněhové vichřice. S tímto vědomím přistupuji k celé akci jako k polární výpravě (i když krátké), především v ohledu na vybavení a oblečení. Samozřejmě v doufám v mnohem přívětivější podmínky, ale připraven musím být na nejhorší, na Sibiři se za chyby platí draze.